גוף מרחב פעולה #5

תאריך : 
שלישי, 30.01.2018
זמן : 
19:30
מיקום : 
הגלריה של המרכז האקדמי ויצו חיפה, הגנים 21, המושבה הגרמנית
הוספה ליומן : 
גוף מרחב פעולה 5

 אירוע רב תחומי: תערוכת מיצבים ומחול

שיתוף פעולה בין המחלקה לארכיטקטורה במרכז האקדמי ויצו חיפה לבין קבוצת המחול "כרמלה"

 

באירוע יוצגו 8 מיצבים גדולי ממדים, שתוכננו במסגרת קורס סטודיו גוף-מרחב-פעולה, של שנה ב' במחלקה לארכיטקטורה. האלמנט הראשון הוא הגוף, האלמנט השני הוא המרחב. הפעולה היא התגובה הפיזית, התנועתית והרוחנית, היא הפועל היוצא מהקשר והיחס שבין הגוף למרחב.

כחלק מבחינת היחסים שבין גוף וחלל הנלמדים בקורס, הוזמנו למופע אימפרוביזציה רקדניות קבוצת המחול כרמלה. פעולת הריקוד במייצבים, מותחת את גבולות התנועה הפיזית בהם ומחדדת את הרעיון המרחבי על פיו תוכננו. הרקדניות יגיחו מתוך הקהל בלבוש יום יומי ויגיבו מתוך המפגש בין הגוף למרחב הארכיטקטוני.

 

המייצבים באירוע, בהנחיית ובאוצרות אדר' רותם ריטוב ואדר' רענן שטרן

מופע האימפרוביזציה, בהנחיית נועה שילה

האירוע פתוח לקהל הרחב – הכניסה חופשית

לאיוונט בפייסבוק

 

 

אדר' רותם ריטוב, אדר' רענן שטרן, מנחי הפרויקט:

" באירוע גוף-מרחב-פעולה יוצגו חללים תלת ממדיים מופשטים גדולי ממדים שאינם פונקציונליים במובן המעשי, כלומר - מייצבים אדריכליים קונספטואליים. דרך המייצבים נבחנים היחסים שבין הגוף למרחב, הפעולות שיחסים אלו מייצרים, והשפעת המרחב הבנוי על התנועה הפיזית. המיצב (installation) הוא מדיום המאפשר להגיב, לחקור ולדון באדריכלות דרך המושגים הטהורים הבונים ומאפיינים חלל ומרחב. הקורס עוסק בצד הקונספטואלי בסקלה המופשטת-אמנותית של הביטוי והעשייה האדריכליים מרחביים.

המייצבים תוכננו בהשראת אירועים חברתיים. יחסי הגומלין החברתיים/מרחביים/חווייתיים שהתקיימו בהם, מתורגמים לכדי תכנון מרחבים המבטאים יחסים אלו באופן אדריכלי.

אדריכלות היא חללים בהם מתקיימת פעילות אנושית כלשהיא. אופי הפעילות, תחושת המרחב והיחס אליו, פוטנציאל תנועת הגוף, נובעים מהאיכויות האדריכליות של המקום: גובה, רוחב, נגישות, פתיחות...

אנשים מתנהלים במרחבים פונקציונליים באופן טבעי ומובן מאליו ויודעים לזהות את הפעולה המתבקשת המוכתבת על ידי החלל. אם ישנו כיסא – נשב, אם ישנו חלון – נביט ואם החלל גדול מספיק - נתקהל.

המאסה המוכרת לנו בראש ובראשונה היא הגוף הפרטי, האישי, הספציפי. מאסה זו מגדירה את תפיסת עולמנו. הגוף מכתיב את ההתנהלות הפיזית והרגשית בשדות טקטוניים שונים ואת ההקשרים הקונספטואליים/תחושתיים/רגשיים שבין גוף ומרחב, גוף וחלל, גוף וגוף. דרך הגוף אנחנו מבינים את העולם, את המרחב, את החלל. מרחב אדריכלי איכותי הוא מרחב המאפשר סיטואציות אנושיות ותנועה פיזית מגוונת. זהו מרחב בעל יחסים עשירים עם נוכחותו של הגוף היחיד".

 

קבוצת המחול כרמלה פועלת בבית הסדנא למחול עכשווי בחיפה. הקבוצה מהווה מסגרת מקצועית לבוגרי המסלול הדו שנתי של הסדנא בה הם מעמיקים את התפתחותם המקצועית בתחום המחול. כחלק משאיפותיה, יצירת קבוצת מחול עכשווי שמופיעה ופעילה בעיר חיפה וסביבתה. משנת 2017 מנהלת את הקבוצה נועה שילה, רקדנית, מורה וכוראוגרפית עצמאית. הקבוצה מונה כ-10 רקדניות חלקן בוגרות הסדנא להכשרת רקדנים בחיפה ומסלולים שונים ומגוונים מרחבי הארץ. 


 

סטודנטים לאדריכלות שנה ב' תשע"ח:

אסיל אבו ריש, יהונתן (עומרי) אלון, ליאן אסעד, שירן אשתמקר, סתיו בלום, אביב בן שימול, יהל ברקוביץ, נגה גזל, שני גילינסקי, סאוסן גרה, נוי ויניק, חן וסטרייך, ענבר ורדימון  אלקבץ, עלי זידאני, הילה טלפיר, דקל יוסיפוביץ, סוהיר כבהא, ליאן כרייני, יואב לנגר, מירנא מחול, צליל מנצור, לנא משאעל, אצף נג'ים, נוי סיון, עמית סלומון, חאג' עיסא עבד אל סלאם, יובל פייגלין, יובל פרגסון, שחר צפריר, נדין קובטי, שחף קופרשטיין, סער קלאפאוק, נוגה קריסטל, מוחמד רובי, ליין רשיד, הדס שטרית, יעל שטרן, שיר שירוני.

 

רקדניות קבוצת כרמלה:

נוי לנץ, נועה גלבוע, נועם אילן, דפנה יוסף, נטלי דשתי ימין, זואי דרורי וורבוף, חן מסיל, גאות ניב, איילת אברהם.