שלמה כהן - מסביר פנים

תאריך : 
רביעי, 25.10.2017 עד רביעי, 22.11.2017
שעות פתיחה : 
א'- ה' 10.00-18.00; ו' - 10.00-14.00; שבת וחג - סגור
מיקום : 
גלריה ראשית
הוספה ליומן : 
מסביר פנים אירוע

תערוכת דיוקנים סטיריים

אוצר: יורם א. שמיר

פתיחה חגיגית: 25.10.17 בשעה 17:30

 

שיח גלריה והרצאה  של האמן בנושא 'יצירתיות בהעברת מסרים' בשיתוף שבוע היזמות בחיפה יתקיים ביום ראשון 19.11.17 בשעה 14:00

 

עונת התערוכות 2017/18 בגלריה הראשית נפתחת עם רטרוספקטיבה מקיפה של המאייר והקריקטוריסט שלמה כהן המציג 35 שנות ציור פורטרטים בעיתונות הישראלית.
בתערוכה יוצגו כ 100 (!) עבודות: על קירות הגלריה יוצגו 50 הדפסי קריקטורות של פוליטיקאים מכהנים ופוליטיקאים בעבר: נשיאים, שרים, חברי כנסת וראשי ערים, מכל גווני הקשת הפוליטית, ו 50 קריקטורות של ידוענים ואישי ציבור בהקרנה על מסך. הקריקטורה היומית תוקרן אף היא מידי יום על מסך זה ותתווסף למקבץ. 

 


 


 

יורם א. שמיר, אוצר התערוכה:

" הקריקטורות היומיות של שלמה ב 'ישראל היום' חשופות לקהל רחב מאוד, אך הוא אינו מכוון למכנה המשותף הנמוך ביותר. בדרך כלל יש בקריקטורה שני רבדים. את הראשון אפשר לתפוס בהסתכלות מהירה. את הרובד העמוק יותר יש לפענח בהתבוננות ארוכה יותר. השפה  שבה משתמש כהן היא עברית  גבוהה עם איזכורים לתנ"ך.  הסמלים הוויזואליים לקוחים לעיתים מתרבויות זרות ומוכרים רק לישראלים ששהו בחוץ לארץ או צורכים עיתונות זרה. לרשות הפורטרט הסטירי אין אותם אמצעים שבהם משתמש הקריקטוריסט; אין דמויות אחדות, אין דיאלוג ביניהן, אין סביבה שבה נמצא האדם המצויר. לפני האמן עומדים ארבעה אתגרים: הראשון- לעצב דמות הניתנת לזיהוי, השני-  להראות תכונות אופי כפי שמאבחן האמן, השלישי –להציג את הפורטרט בקונטקסט עכשווי – פוליטי, חברתי או תרבותי, והרביעי – לגרום לנו לצחוק או לפחות, לחייך.

המסלול המקביל לקריירה האמנותית של שלמה כהן הוא הים – הוא צולל, חוקר אתרי צלילה ואניות טבועות, ממפה, מצלם, מאייר, כותב ומפיק ספרים על נושאים ימיים. התוצאה היא שמטאפורות רבות בקריקטורות שלו לקוחות מן הים ולא כולן נהירות לבני היבשה".

 

שלמה כהן,  יליד 1943 ישראל, למד עיצוב גרפי ב'בצלאל'.במקביל לעבודתו כמעצב גרפי ומאייר, ולכתיבת ספריו על אתרי הצלילה ברחבי העולם פרסם בקביעות את עבודותיו בעיתונות הישראלית. בין השנים 1977 -2007 הופיעו הקריקטורות שלו, רובן פורטרטים, ברוב העיתונים ביניהם: "העולם הזה", "מוניטין", "כספים", "חדשות" (מדור קבוע), "מעריב" (מדור קבוע), "גלובס" (מדור קבוע), "ידיעות אחרונות", "ידיעות תקשורת" (מדור קבוע).

 


 

לגלריית העבודות

להורדת ההזמנה (PDF)