אודות המחלקה

תואר ראשון B.Ed.F.A באמנויות הצילום והמסך

ראש המחלקה - ערן ברק

 

ראייה מגיעה לפני המילים. בעולם ללא שפה הייתה רק ראייה. התצלום הוא תוצר של הרצון האנושי לראות את העולם עוד ועוד. עולמנו הפך בעשורים האחרונים לעולם הנשלט על ידי דימויים. אנו מצלמים ללא הרף, ממסגרים, מציגים ונושאים תצלומים. ככל שהתצלום הפך זמין וקל יותר ליצירה כך קשה יותר לענות על השאלה : "מהו צילום"?

המורכבות הזו מעמידה את הצילום כמדיום מרכזי ובולט במרחב יצירתי מתפתח ומשתנה ללא הרף. המחלקה לאמנויות הצילום והמסך שואפת להיות חוד חנית תיאורטי, מעשי ואaמנותי ביחסה אל הדימוי המצולם. ככזו פועלת המחלקה להקנות לסטודנטים הרואים בצילום משלח יד ארגז כלים מקצועיים ומיומנויות טכנולוגיות הרלבנטיים לזמננו.

 

המחלקה מהווה חממה יצירתית הפועלת תוך התייחסות אישית לכל סטודנט/ית ומתן הכוונה וחופש, המרחיבים את יכולת הביטוי ואת אפשרויות התעסוקה שלהם בסיום הלימודים. באמצעות חשיפה מתמדת למקורות השראה, ביקורות, והתנסויות פעילות בסדנאות השונות, אנו מעמתים את הסטודנטים עם העשייה הרלוונטית ביותר בתחומי הצילום ונספחיו.

 

תכנית הלימודים העשירה פורשת מניפה רחבה של אופני ביטוי מתחום הצילום על גלגוליו השונים, כולל וידאו,  סאונד, ממשקי מחשב מתקדמים ועוד. התוכנית נבנתה מתוך מחשבה לאפשר לבוגרינו להשתלב בתום הלימודים בזירות הצילום השונות: הזירה המסחרית/ פרסומית, האמנותית, וגם בפלטפורמות חינוכיות מגוונות, המבקשות לראות בצילום כלי מחנך.  

 

מיקומה של המחלקה בליבה של העיר חיפה מהווה בסיס לתהליכיים מחקריים ויצירתיים במרחב העירוני של העיר, תוך קיום שיתופי פעולה רבים בעיר. המפגש עם המרכיב האנושי משקף חזון מרכזי של המחלקה:

מיצובה כאלטרנטיבה אמנותית-תרבותית המקיימת קשרים תמידיים עם סביבתה הפיזית בעיר חיפה.

בלב העשייה של המחלקה פועמת סקרנות למפגש אנושי, להתבוננות, ולחקר של המציאות הסובבת אותנו.

 

סגל המחלקה מורכב ממרצים ואנשי מקצוע מיומנים ומקצועיים, שעבודותיהם ויצירותיהם מפורסמות תדיר בכלי המדיה השונים, בגלריות ומוזיאונים בארץ ובעולם. חברי הסגל מעניקים מניסיונם כלים המסייעים לבוגרי המחלקה לבחור את הדרך המקצועית בה ילכו. המגוון העשיר של הדיסציפלינות הנלמדות (אמנות, צילום אופנה, צילום מסחרי, צילום תיעודי, וידאו ועוד) מעיד גם על המגוון העשיר של עיסוקי בוגרי המחלקה.

 

מטרתה העיקרית של המחלקה היא העמדת דור אקטיבי ומעודכן של צלמים הפועל מתוך הבנה מקצועית עמוקה ומחויבות חברתית עמוקה. דור בעל עמדה מגובשת וייחודית המשפיע ומהווה חלק בלתי נפרד בשיח התרבותי והאמנותי בישראל.


צור קשר עם המחלקה


*המידע מעודכן לשנת הלימודים תשע"ט 2018 - 2019