תקשורת חזותית שאלות נפוצות - FAQ

 


 

מה זה 'תקשורת חזותית' ובמה זה שונה מ'עיצוב גרפי'?

השם 'תקשורת חזותית' מבקש להצביע על מהות עבודתו של המעצב הגרפי – תקשור חזותי של מסרים. המסרים יכולים להיות מכל סוג - עסקיים, ציבוריים, חברתיים ועוד. 
המושג 'עיצוב גרפי' מיוחס על פי רוב לליבה הקלאסית של התחום, בטרם הפך להיות רחב ומולטי דיסציפלינרי ; הלומדים תקשורת חזותית ילמדו תחומים קלאסיים של עיצוב גרפי כגון – איור, עיצוב, רישום, טיפוגרפיה ועוד וימשיכו ללימודים מתקדמים דוגמת אנימציות תלת מימד, פיזיקל קומפיוטינג, WEB, עיצוב ממשקים ועוד.

בוגרי תקשורת חזותית עובדים רק במשרדי פרסום?

בעולם המודרני, אנו צורכים מוצרים מעוצבים בכל פורמט אפשרי ובאופן תמידי. אם בעבר עולם התקשורת החזותית היה נחלתם של משרדי הפרסום, הרי שהיום קיים צורך תמידי הולך וגדל במעצבים בכל תעשייה- עולם התקשורת על כל ערוציו, הייטק, עולם המשחקים, מזון, מחקר וכו'. בוגרי המחלקה משתלבים באופן מלא בחברות מובילות בשוק, במגוון תחומים, דבר המעיד על רב הגוניות של הלימודים במחלקה והתאמתם לשוק העבודה.

 

מה מיוחד במחלקה? במה היא שונה ממקומות אחרים?

המחלקה חרטה על דגלה חזון בו הבוגר הוא מעצב מולטי דיסציפלינרי, ככל הניתן, וזאת בזכות תכנית לימודיים ייחודית המתעדכנת בהתאמה לטכנולוגיות חדישות ומגמות עולמיות בתחום העיצוב. הלימודים מתקיימים במתכונת היוצרת מיקרוקוסמוס של סטודיו- עבודה בקבוצות קטנות, תהליכי עבודה מלאים (מגיבוש רעיוני ועד לביצוע) והתנסות בכל שלבי היצירה, בדומה לעבודה בחיים האמיתיים ולעיתים קרובות תוך התנסות עם לקוחות אמיתיים מתחומי עשייה שונים – עסקיים, ציבוריים, חברתיים ועוד.

מה מיוחד בתכנית הלימודים שאנחנו מציעים?

תוכנית הלימודים במחלקה מאפשרת תהליך לימודי מגוון ומקצועי עבור הסטודנטים. ההתנסות בטכניקות עיצוביות מתחילה כבר מהשנה הראשונה ללימודים, יחד עם למידה מעמיקה של יסודות המקצוע, כתשתית לתכנים בשנים מתקדמות. הלימודים מקיפים את תחום התקשורת החזותית על כל רבדיו, בדגש על קידמה טכנולוגית ודיגיטלית, לצד עיצוב מסורתי וקלאסי. הקורסים הנלמדים אינם שנתיים אלא סמסטריאליים, עובדה המאפשרת לסטודנט להתנסות במגוון רב יותר של טכניקות ולפיכך להרחיב את הידע ואפשרויות ההשמה העתידיות שלו.
תכנית הלימודים בנויה כך שבשנים א-ב נלמדים כל מקצועות הבסיס וישנה חשיפה ראשונה להתמחויות עיצוב שונות למשל: WEB, ברודקאסט, עיצוב קלאסי ומיתוג.  בשנים ג-ד' כל סטודנט בונה לעצמו את מערכת השעות ואופי תכנית הלימודים, לפי ההתמחויות בהן הוא מעוניין. ניתן לעשות שילובי קורסים ככל שירצה הסטודנט ומתאפשר במערכת. מסלולי התמחות אפשריים, או כל שילוב ביניהם:
Web- כל העולמות הדיגיטליים (אפליקציות, חוויית משתמש, אינטראקטיב, תוכן סלולרי).  עיצוב בחלל פיזי- פיזיקל קומפיוטינג, חיבור בין המחשב לעולם הפיזי (פוקימון גו לדוג')
ברודקאסט - אנימציה, טלוויזיה, אריזות גרפיות לערוצים, פתיחים, בימוי וידאו ועיבוד מחשב.
עיצוב קלאסי- ספרים, שלטי חוצות, פרינט
מיתוג - מפרינט ועד דיגיטל.

 

חינוך ועיצוב- מה הקשר?

תפיסת המעצב כיום רואה אותו כחלק בלתי נפרד מהחברה האנושית ועבור האנשים בה הוא אמור לעצב. מעצבים הם אנשי רוח וחינוך, מובילי דעה פרודוקטיביים בחברה. לימודי החינוך מתקיימים בהקשר ישיר ללימודי העיצוב, נלמדים על ידי צוות מרצים - מעצבים בהכשרתם - ומעניקים יכולות חיוניות עבור שוק העבודה (עמידה מול קהל, רטוריקה, שיווק,  פסיכולוגיה ועוד). תעודת ההוראה מאפשרת לבוגרים אופציה תעסוקתית נוספת ואפשרות לחזור וללמד במוסדות להשכלה גבוהה בעתיד.    

 

למה ללמוד תקשורת חזותית במרכז האקדמי ויצו חיפה?

תכנית הלימודים במחלקה לתקשורת חזותית מתנהלת ברוח הגישה האישית; דגש גדול מושם על ייחודו של כל סטודנט. קבוצות הלמידה האינטימיות מאפשרות לסגל המרצים להיות קשוב לצרכים האישיים של כל סטודנט, לייעץ ולהכווין בהתאם. זאת ועוד חווית הלימודים בעיר התחתית התוססת והמתחדשת של חיפה מאפשרת חשיפה ליצירתיות, מקורות השראה ייחודיים, מצע לפריחה רעיונית ולא פחות חשוב תנאי מחייה נוחים וחוויתיים.  

 

מהם תנאי הקבלה ללימודים במחלקה?

תנאי הקבלה כוללים תנאי סף של בגרות ותהליך מיון הכולל שני שלבים:
שלב א – מבחן ממיין
שלב ב – למי שעברו את שלב א' הכולל ראיון, הצגת תיק עבודות ועבודת בית

 

איך אני מכין את עצמי לקראת מבחני הקבלה?

בשלב הראשון של מבחני המיון נדרשות יכולות רישום וציור בסיסיות, אולם רמת הטכניקה היא לא המדד להצלחה בבחינות. גיבוש קונספט יצירתי, חשיבה מקורית ויכולת העברת מסרים- אלו הנקודות המכריעות. לקראת מבחני הקבלה, יש הבוחרים לשכלל יכולות אלו באופן עצמאי (שיעורים פרטיים ברישום וציור, למידה מסרטונים ובלוגים בנושא) ויש הבוחרים לפנות למכינה לעיצוב לתרגול במסגרת קבוצתית.

מה חשוב שיהיה בתיק העבודות?

אין הגדרה מדויקת למהו תיק עבודות טוב. מטרת תיק העבודות היא להציג את המנעד היצירתי הרחב ביותר, כזה שנותן הצצה אל יכולות החשיבה המקורית של המועמד. תיק העבודות יכול להכיל עבודות בכל טכניקה (ציור, רישום, עיצוב ממוחשב, פיסול, וכו') ואין מספר עבודות מינימלי או מקסימלי נדרש. תיק העבודות הוא נדבך הנלווה לראיון אישי, באמצעותו אנו מעוניינים להכיר את עולם התוכן של המועמד, מקורות ההשראה שלו  ואישיותו.