סביבה לימודית חדשנית

איך בונים סביבה לימודית חדשנית

לרבים נדמה שעל אף היות ישראל מדינה כה מפותחת מבחינה טכנולוגית ותעשיית ההיי טק, המקדשת את ערך החדשנות - בזירה הלימודית ישראל אינה מצליחה להתפתח באותו הקצב.

היבט מרכזי ביחס לכך מוצא ביטוי בתכנון המרחב הלימודי ביומיום, כך שימקסם תוצאות ויביא לשדרוג ההישגים של כל תלמיד ותלמיד. מכאן עולה השאלה החשובה - מהי הדרך הנכונה ליצור סביבה לימודית חדשנית.

נדמה שה"מודל הקלאסי" לארגון סביבת הלימוד, הכולל את אותה כיתה מוכרת ואותה צורה לארגון של הכסאות כבר לא מתאים. בשנים האחרונות עולה המודעות ביחס לצורך ליצור סביבה חדשנית שתתאים את עצמה לאופי המשתנה של המאה העשרים ואחת.

מה היעד אותו אנחנו מנסים להשיג?

השנים האחרונות לוו בהתפתחות טכנולוגית אדירה. אחת מן ההשפעות הבלתי נמנעות מכך הוא הצורה שבה דור העתיד תופס את המציאות היומיומית. "הדור של היום אינו מה שהיו בזמננו" הוא מושג שגור וידוע בקרב כל דור, אך ייתכן שביחס לשנים האחרונות האמירה הזאת נכונה מתמיד.

הצעירים של היום גדלו בקצב אחר ואינם שואבים ידע אך ורק מהמודל הקלאסי של לימוד בכיתה. הם צורכים תכנים לימודיים בפלטפורמות שונות ומגוונות, החל מסרטונים ביוטיוב, פודקאסטים, טלוויזיה ואפילו בפייסבוק ובאינסטגרם. כנראה שהמודל הקלאסי אינו מתאים להם יותר וצריך להתאים את הסביבה הלימודית לאופן שבו הם חיים ומתנהלים.

הטכנולוגיות החדשות יצרו מודל חדש, לפיו התלמיד הוא שחקן מרכזי ופעיל בתהליך הלימוד, ואיננו רק צרכן ידע פסיבי. לשם הגשמת יעד זה, נצטרך בהתאמה גם להתאים את המרחב הלימודי כך שיאפשר לממש בצורה הטובה ביותר את הגשמת המודל החדש.

איך עושים זאת?

שמים את הדגש על ניצול יעיל של המרחב הפיזי תוך מתן דגש לאינטראקציה חברתית. נבנה את המרחב הלימודי כך שיתן מענה יעיל לצרכי הסטודנטים. למשל, על ידי שימוש בשולחנות עגולים ולא בשולחנות מרובעים, מגדילים את רמת האינטראקציה. פעולה פשוטה זו מאפשרת לכל תלמיד להתרכז, להביע את עצמו ולחשוב בצורה הטובה ביותר.

במשך ארבעים שנה המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו בחיפה מושך סטודנטים צעירים שמחפשים מוסד איכותי שיאפשר להם לעבור הכשרה לעולם הפרקטיקה. המרכז האקדמי מוסמך להעניק תואר ראשון במספר תחומי לימוד: עיצוב גרפי; ארכיטקטורה; עיצוב אופנה; מדיה צילום וקולנוע; וניהול וכלכלה.

תוכנית הלימודים במרכז האקדמי מבקשת להעמיד את התלמיד במרכז ולאפשר לו סביבת לימודים ידידותית שתגרה אצלו את יצר הסקרנות, היצירתיות והביקורת.

לקבלת מידע נוסף פנו ל-https://www.wizodzn.ac.il/about-us