ארכיטקטורה וחינוך

ראש המחלקה- ד"ר אדר' דנה מרגלית
 

"ארכיטקטורה היא דרך להכיר לשפר, להשפיע ולהכתיב את תצורות החיים שלנו.  העשייה האדריכלית היא במה לפעילות אנושית. מקומות משקפים ומכוננים מנהגים וערכים חברתיים ותרבותיים. בעידן של שינוי מתמיד, לאדריכל יש את הפריבילגיה והמחויבות לקחת חלק פעיל בתכנון ויצירת מרחבים המקדמים חיי קהילה בריאים ומהווים מקומות טובים להשתכנות".
 

ההוראה במחלקה לארכיטקטורה שמה דגש על אדריכלות טוטאלית- מהכלל לפרט: מבינוי ותכנון עיר, תכנון נוף, אדריכלות, עיצוב פנים ועיצוב מוצר. תשומת לב ניתנת הן לממד הרעיוני והן לממד היישומי באדריכלות. אנו מעודדים שילוב יצירתי של מגוון תחומי העיצוב האדריכלי ושמים דגש על שילוב התעשייה בעשייה עכשווית רלוונטית. מקצועות הסטודיו נלמדים בשתי ליבות משיקות: ליבה 1: ארכיטקטורה ואורבניזם וליבה 2: עיצוב מוצר, סטרוקטורות וחומרים. מקצועות הרקע התיאורטיים והטכנולוגיים, נלמדים להקניית השכלה תרבותית רחבה, וכתומכים ומעודדים עשייה אדריכלית יצירתית ומשמעותית. 
 

המחלקה מדגישה יצירתיות ומקוריות מחשבתית, חותרת למצוינות תלמידיה ומוריה. היא שואפת לגדל אדריכלים אחראיים, מעורבים, הומניים ויצירתיים. צוות המורים, החוקרים והסטודנטים שלנו תורמים באופן משמעותי לחקר, להתנסות ולקידום אדריכלות פורצת גבולות, שעוסקת בהווה ומנבא את העתיד. המרכז האקדמי ממציא את עצמו כל הזמן מחדש כדי להוביל את העיצוב של מחר. המחלקה שלנו אינטימית כשהסטודנט הינו במרכז. באמצעות סגל מגוון הכולל אדריכלים בכירים עתירי ניסיון בפרקטיקה ובהוראה וחברי סגל רבים מומחים בעלי תארי מאסטר ודוקטורט מאוניברסיטאות מובילות בעולם, המשתפים פעולה ביניהם והמעורבים בלימוד הקורסים המעשיים והעיוניים, ובעזרת תוכנית לימוד דינאמית המתעדכנת באופן תמידי, ושיתופי פעולה תמידיים למחנך עם מועצות ורשויות מקומיות וגופים מהתעשייה, אנו מכינים את הסטודנט להיות אדריכל שמתמודד עם ההווה והמצבים בעתיד הלא ידוע.
 

אצלנו עובדים על פרויקטים המותאמים לצרכים האמיתיים של החברה בישראל- לישוב העירוני, הכפרי, לישוב במרכז ובפריפריה תוך התמודדות עם סוגיות דוחקות  במציאות הישראלית היום ואלה הצפויות לנו בעתיד של ציפוף, שימור עתודות קרקע, חימום גלובאלי, פרוור, זיהום, קהילתיות וזהות. לימודי הארכיטקטורה מתקיימים במקביל ובשיתוף עם לימודי תקשורת חזותית, אופנה צילום וניהול. כל המחלקות תחת קורת גג אחת. הסטודנטים מכירים זה את זה והתחומים מחלחלים ומשפיעים זה על זה – מה שתורם לאווירה מהנה וייחודית, לחדוות יצירה ולעשייה אינטרדיסציפלינרית ופורצת גבולות. 
 

המחלקה הנה הטרוגנית. לומדים ומלמדים בה מורים וסטודנטים מכל סוגי האוכלוסייה בארץ. אנו שמים דגש על פלוראליסטיות ושוויון, ועוסקים באופנים בהם משרתת האדריכלות את מגוון סוגי האוכלוסייה.  
 

התואר המוענק במחלקה הינו תואר כפול באדריכלות ובחינוך ומקנה לסטודנטים תואר B.Arch.Ed. . בוגרינו הם אדריכלים (רשומים) ובעלי תעודת הוראה. מעבר לאפשרות לעסוק באופן מוסמך הוראה במקביל לעיסוק באדריכלות, התואר הכפול מפתח כלים מתודולוגיים למחקר ופרזנטציה ומכשיר אדריכלים בעלי יכולות קומוניקטיביות ומנהיגותיות אשר יהווה אנשי מפתח משפיעים בחברה.