גוף מרחב פעולה #6

תאריך : 
חמישי, 17.01.2019
זמן : 
19:30
מיקום : 
הגלריה של המרכז האקדמי ויצו חיפה, הגנים 21, המושבה הגרמנית
הוספה ליומן : 
גוף מרחב פעולה #6

 אירוע רב תחומי: תערוכת מיצבים ומחול

שיתוף פעולה בין המחלקה לארכיטקטורה וחינוך לבין קבוצת המחול "כרמלה"

באירוע יוצגו 6 מיצבים גדולי ממדים, שתוכננו במסגרת קורס סטודיו גוף-מרחב-פעולה, ע"י סטודנטים משנה ב' במחלקה לארכיטקטורה. האלמנט הראשון הוא הגוף, האלמנט השני הוא המרחב. הפעולה היא התגובה הפיזית, התנועתית והרוחנית, היא הפועל היוצא מהקשר ומהיחס שבין הגוף למרחב.

כחלק מבחינת היחסים שבין גוף וחלל הנלמדים בקורס, הוזמנו למופע אימפרוביזציה רקדניות קבוצת המחול כרמלה. פעולת הריקוד במיצבים, מותחת את גבולות התנועה הפיזית בהם ומחדדת את הרעיון המרחבי על פיו תוכננו. הרקדניות יגיחו מתוך הקהל ויגיבו באימפרוביזציה למיצבים מתוך מפגש הגוף עם המרחב הארכיטקטוני.

 

המייצבים באירוע, בהנחיית ובאוצרות אדר' רותם ריטוב ואדר' רענן שטרן.

מופע האימפרוביזציה, בהנחיית נועה שילה.

האירוע פתוח לקהל הרחב – הכניסה חופשית

לאיוונט בפייסבוק

 

 

אדר' רותם ריטוב, אדר' רענן שטרן, מנחי הפרויקט:

"באירוע גוף-מרחב-פעולה יוצגו חללים תלת ממדיים מופשטים גדולי ממדים שאינם פונקציונליים במובן המעשי, כלומר: מיצבים אדריכליים קונספטואליים. דרך המיצבים נבחנים היחסים שבין הגוף למרחב, הפעולות שיחסים אלו מייצרים, והשפעת המרחב הבנוי על התנועה הפיזית.

המיצב (installation) הוא מדיום המאפשר להגיב, לחקור ולדון באדריכלות דרך המושגים הטהורים הבונים ומאפיינים חלל ומרחב. קורס גוף-מרחב-פעולה עוסק בצד הקונספטואלי בסקלה המופשטת-אמנותית של הביטוי והעשייה האדריכליים מרחביים.

המיצבים תוכננו בהשראת אירועים חברתיים. יחסי הגומלין החברתיים/מרחביים/חווייתיים שהתקיימו בהם, מתורגמים לכדי תכנון מרחבים המבטאים יחסים אלו באופן אדריכלי.

אדריכלות היא חללים בהם מתקיימות פעולות אנושיות. אופי הפעולות, תחושת המרחב והיחס אליו, פוטנציאל תנועת הגוף, נובעים מהאיכויות האדריכליות של המקום: גובה, רוחב, נגישות, פתיחות...

אנשים מתנהלים במרחבים פונקציונליים באופן טבעי ומובן מאליו ויודעים לזהות את הפעולה המתבקשת המוכתבת על ידי החלל. אם ישנו כיסא – נשב, אם ישנו חלון – נביט ואם החלל גדול מספיק - נתקהל.

המאסה המוכרת לנו בראש ובראשונה היא הגוף הפרטי, האישי, המגדיר את תפיסת עולמנו. הגוף מכתיב את ההתנהלות הפיזית, הרגשית, ואת ההקשרים הקונספטואליים/תחושתיים/רגשיים שבין גוף ומרחב, גוף וחלל, גוף וגוף. דרך הגוף אנחנו מבינים את העולם, את המרחב, את החלל. מרחב אדריכלי איכותי מאפשר סיטואציות אנושיות ותנועה פיזית מגוונת. זהו מרחב בעל יחסים עשירים עם נוכחותו של הגוף היחיד".

 

קבוצת המחול כרמלה פועלת בבית הסדנא למחול עכשווי בחיפה. הקבוצה מהווה מסגרת מקצועית לבוגרי המסלול הדו שנתי של הסדנא בה הם מעמיקים את התפתחותם המקצועית בתחום המחול. כחלק משאיפותיה, יצירת קבוצת מחול עכשווי שמופיעה ופעילה בעיר חיפה וסביבתה. משנת 2017 מנהלת את הקבוצה נועה שילה, רקדנית, מורה וכוראוגרפית עצמאית. הקבוצה מונה כ-10 רקדניות חלקן בוגרות הסדנא להכשרת רקדנים בחיפה ומסלולים שונים ומגוונים מרחבי הארץ.


 

סטודנטים לארכיטקטורה וחינוך שנה ב' תשע"ט:

מורג אבירם, דניאל אלכסניצר, כמיל אנטון, נידא אסעיד, אמיר בוהדנה, עדיה בוסקילה, נעמה בינמו, אנטון בלם, הילה בר דוד, סביון בר ששת, ליאור בשה, עפרי גולן, סתיו גל, דניאל דהרי, לירן הראל, תום וייל, עהוד זועבי, אריג’ חודרג', מיקה חולין, שלי חן, אור לבד, אחיעד לוי, אליסה ליסוביה, יולינה ממייב, שחר מנגד, חנין סאיג, מור סונינו, נועם ספיבק, אורי סתרי, יארה עבוד, בלסם עווידה, נדב עצמון, גל פרפיניאל, רונית קולקה, אדווה קראוס, פולינה רברו, ינינה רוחלנקו, עדן שהואן.

רקדניות קבוצת כרמלה:

חן מסיל, דפנה יוסף, נוי לנץ, איילת אברהם, עדי נאור, עדי מיוחס, ליטל מרמלשטיין, נוי הדס, נופר פוני, ענבל הראובני.