בחזרה לחומר החדש

תאריך : 
חמישי, 14.05.2015 עד שישי, 12.06.2015
זמן : 
08:00 עד 17:00
מיקום : 
גלריה דרפלר
מנחה \ מציג : 
אוהד מטלון | אסף שחם | ינאי טויסטר
הוספה ליומן : 
בחזרה לחומר החדש

אוצרת: חנה שביב 

 

 


 

שעות פתיחה:

א' – ה': 08:00 – 17:00

ו', שבת:  סגור

 


אוהד מטלון, אסף שחם וינאי טויסטר הם אמנים העוסקים בטיפול בתוך תנאי המדיום הצילומי. עיסוקם הוא בחומרי היסוד של הצילום: הזמן, החלל והאור. שלושתם בוחרים להתרחק מן המציאות הרגילה, אותה קולטת המצלמה, ולעסוק בצילום שאינו תר אחרי העולם, אלא פוקח עין על אופן ההתהוות שלו, משל היה הצילום הבד הריק של הציור. זהו צילום ללא מצלמה במקרה של אוהד ואסף, והפרדת צבעי האור הצילומיים אצל ינאי.

 

חנה שביב, אוצרת התערוכה:

"האור בעבודותיהם של אוהד ואסף מתקבל ממקור מלאכותי. הם משתמשים באור הסורק או אור המגדל בחדר החושך ועובדים איתו כחומר כשלעצמו. ינאי משתמש בפילטרים המרכיבים את האור הצילומי, אדום, ירוק וכחול, כדי לפרק אותו למרכיביו הנפרדים ובאמצעותם מברר מהי תפיסת העין הרגילה שלנו.

 

תערוכה זו עוסקת בגישה הפורמליסטית הרפלקטיבית, לפיה ערכו של הצילום מצוי בחקר החומרים המרכיבים אותו כשפה אמנותית פנימית, תוך התמודדות עם מרכיביו ועם התפתחויות הצילום הדיגיטלי החדש, שהוא בעצמו מציין את התרחקות הצילום מהעולם הריאליסטי המסורתי. הצלמים המציגים בתערוכה משתמשים במחשב ובאור הסורק כדי ליצור את הדימויים האבסטרקטים שלהם. כך למשל פועל אוהד בעבודתו עם הריבועים הצבעוניים. הוא מניח במחשב פיקסלים באופן אקראי ויוצר גריד של ריבועים. לאחר מכן הוא מדפיס אותו, מקפל את הדף המודפס לאורך קווי הגריד ומצלם את הנייר מחדש. אסף שחם בעבודתו, מעמיד שני סורקים אחד מול השני, הסורקים זה את אורו של זה. אין כאן ניסיון לצלם את הממשי. זהו צילום שמעבר ומחוץ לזמן. צל של מה שהיה קיים ולא קיים כאחד. הוא מייצר צילום חסר התייחסות לזמן ולמרחב האמיתי או המדומה.

 

כך, למרות השימוש באמצעים אלקטרוניים עכשווים, שטווח הטעות שלהם קטן והקשרם לטכנולוגיה ומדע מובהק, מתגלות לצופה עבודות העוסקות בחיפוש רוחני גבוה הבנוי על ערכם של האור, החושך והצבע במשמעותם הצורנית והערכית הישירה". 

 

לצפייה במבחר עבודות מתוך התערוכה