ראיון עם אבי בן זקן

אבי בן זקן, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית (2015) מביים ומצלם היום קליפים ברחבי הארץ והעולם. לאחרונה יצא השיר המהמם 'סוף העולם הזה' אותו הוא כתב והלחין, ומבצע יחד עם זוהר כספי (זיקיי). חשבנו שזו הזדמנות מצוינת לשאול אותו כמה שאלות חודרניות....

 

אבי, סיימת את הלימודים במחלקה לתקשורת חזותית שלנו בשנת 2015. איך התגלגלת לעולם הפקת הקליפים? זה משהו שעניין אותך גם בזמן הלימודים?

האמת שממש בטעות. וידאו ופוסט תמיד עניינו אותי, גם בתור ילד. אני זוכר שהייתי אוכל לאמא שלי את הראש על תיקוני צבע בסרטים כבר בגיל עשר. הייתי משוכנע שאעשה משהו שקשור לטלוויזיה או קולנוע כשאסיים את הלימודים במכללה - אולי אפקטים מיוחדים? מהתחלה היה לי די ברור שלא אעסוק בפרינט, כמישהו עם הפרעת קשב חמורה אני חייב שדברים יזוזו לי כל הזמן אחרת אני משתעמם.

לפני שאני כל דבר אחר אני קודם כל מוזיקאי.

כשסיימתי את הלימודים פנה אלי חבר טוב בשם אורי בן ארי. אז אף אחד עדיין לא ידע מי הוא, הכרתי אותו מהעיסוק המשותף במוזיקה. הוא בדיוק כתב והלחין שיר בשם "השעות הקטנות" של ניב דמירל. הוא התרשם מפרויקט הגמר שעשיתי בלימודים (סרט קצת על הקריות בשם "ננסלבן")  והחליט, יחד עם רוני קידר שאני מסוגל לעשות קליפ לשיר של ניב.

ואכן כך קרה, הקליפ הראשון היה "השעות הקטנות" שהפך ללהיט ענק שנכנס ל MTV  ולערוץ 24. משם כל העולם ואחותו פנו אלי....

העיסוק הזה פשוט מאד אינטואיטיבי עבורי. אני חושב ש"הפרעת הקשב" הופכת ליתרון משמעותי בנישה הזו, מפני שהכל בעצם ב"קליפ" - .צריך להרגיש נכון, לקפוץ בצורה לא צפויה ולעניין רוב הזמן וזה משהו שבא לי באופן די טבעי, במיוחד כמוזיקאי. אם זה לא מעניין אותי, אני מיד מרגיש את זה.

 

אבי בצילומים לפרויקט הגמר שלו, 'ננסלבן' (2015)

 

יש קורס או מרצה שהשפיע עליך באופן מיוחד בבחירת הנתיב שבו אתה נמצא היום?

למדתי לא מעט מירון שין (ראש המחלקה) ומטרי שרויאר לקחתי המון. למדתי ממנה בעיקר איך לדלל את החארטה ולמצות את העיקר. אני חושב שלי ולה יש פטיש קשה לדימויים הזויים אז ישר הסתדרנו מעולה. אפשר לומר שמכל קורס החכמתי קצת. גם יפעת גלילי המדהימה, שהייתה המרצה בקורס עריכה השפיעה עליי המון.

הרגשתי שאת הדברים המשמעותיים באמת למדתי דווקא מהסטודנטים שלמדו איתי במחלקה. מדובר באנשים שחידדו וטיפחו איזושהי יכולת, אם זה באיור ו/או צילום או באופן שבו הם רואים את המציאות. למדתי מהחברים שלי ללימודים המון. ויצו זה קצת כמו "אקס-מן", לכל אחד יש את הכישרון הייחודי שלו, משהו שהוא יודע לעשות יותר טוב מאחרים.

 

יום צילומים. אבי בן זקן

ספר לנו קצת על העשייה הנוכחית שלך, איפה אתה גר היום? איך החיים נראים כצלם ובמאי?

השנתיים האחרונות היו מטורפות לגמרי. טסתי עם סאבלימינל לקייפטאון שבדרום אפריקה, ביחד עם טל הנדלסמן הענק וצילמנו שם קליפ לשיר "תן למוזיקה לדבר" שהפך ללהיט. (מעל 22 מליון צפיות!)

צילמתי וביימתי עבור: מוש בן ארי ודנה ברגר, מאור אדרי, אורן ברזילי המתוק, וכמובן לאולטראס שהם גם חברים טובים ואנשים סופר מוכשרים.

באוקטובר האחרון טסתי לניו יורק לצלם ולביים קליפ לזוכת הגראמי, הכנרית מירי בן ארי, שעבדה עם אמנים ענקיים כמו קנייה ווסט אייקון ווייקלף, זה באמת כבוד עצום. בתקופה האחרונה יש פניה גם מאמנים מחו"ל שזה בכלל מגניב.

אני מתגורר בחיפה על צלע ההר בדניה, אבא לחתול קסום בשם מועמר. אין לי שום כוונה לעזוב את חיפה.

 

לקליפ של סאבלימינל

לקליפ של האולטראס - ישראלה

לקליפ של אורן ברזילי - אומר דברים בשקט

לקליפ של דנה ברגר - קומי לכי

לקליפ של אורי בן ארי - לפעמים

 

אבי עם סאבלימינל וטל הנדלסמן, אחרי הירידה מהמטוס באדיס אבבה

 

עם הכנרית מירי בן ארי. אבי בן זקן

 

עם האולטארס. אבי בן זקן

 

ראינו שהיית שותף בכתיבה ובלחן של השיר האחרון, זאת פעם ראשונה שאתה מוציא לאור שיר שלך?

השיר האחרון שלי ושל זהר כספי (זיקיי) יצא בלי קליפ, תקעתי איזשהו עיצוב שעשיתי בשתי דקות עם צילום שצילמתי לפני שנתיים (של יוליה שטפנוב).

פשוט לא היה לי כוח להביא את העבודה הביתה, לצלם את עצמי, לערוך... זה מאד קשה במיוחד כשזה מתמזג עם העשייה הפרטית שלך. מאד קשה לראות את עצמך מהצד, להבין מה מתאים לך מבחינה ויזואלית היות ואתה חווה את עצמך בגוף ראשון.

לחשוב שאתה יודע מה נכון עבורך מבחינה ויזואלית זה מתכנון לפאדיחה רצינית. אז פשוט החלטנו לשחרר את זה ככה ופשוט לתת למוזיקה להתנגן, כי זה מה שבאמת חשוב.

ביוטיוב ניתן למצוא עשרות שירים שלי תחת "אוקטובר", זה מה שעשיתי מגיל 19 עד עכשיו ואני מקווה שאמשיך לעשות עד שאמות.

לשיר סוף העולם הזה - אוקטובר וזיקיי

 

אבי וזיקיי

 

איך היית מתאר את חויית הלימודים במכללה, כיום, שלוש שנים אחרי שסיימת? האם אתה מרגיש את השפעת הלימודים בדברים מסוימים שאתה עושה כיום?

אני מאמין שמה שמייחד אותי כצלם, במאי ועורך הוא דווקא הרקע בעיצוב.  החשיבה על הקליפ היא הרבה פעמים כמעצב - במקום שאני מסיים להיות צלם או עורך העיצוב פותח בפני עוד עולמות בלתי מוגבלים, עוד טכניקות.

4 השנים בויצו היו מדהימות, בעיקר בגלל החברים שהכרתי שם והאתגרים. היה מאד מצחיק ולפעמים מאתגר.  יצאתי משם עם ארגז כלים משמעותי והמון רקע בכל מה שנוגע לעיצוב ואמנות.

 

מיום הצילומים של הקליפ ״נשתגע״ של פאר טסי. אבי בן זקן

 

יש אמן שאתה שואף לעבוד איתו בעתיד?

אני מאד אוהב את ג'ק וויאט והגורילז, מקווה שיצא לנו לעבוד יום אחד.

 

תודה רבה אבי, שיהיה המון בהצלחה בהמשך! אנחנו נמשיך לעקוב.

לאתר של אבי