סטודיו 28

הקליניקה לעיצוב גרפי

 

 

בלימודי חוץ, הוקם השנה פרויקט ייחודי וחדשני: קליניקה לעיצוב גרפי. מדובר בסטודיו לעיצוב גרפי שמתנהל תוך כדי ובמהלך הלימודים.

 

ד"ר גילה דנינו-יונה, מנהלת לימודי חוץ:

" הקליניקה מאפשרת לסטודנטים להתנסות בפרקטיקה  של עיצוב גרפי במסגרת סטודיו החותר למצוינות מקצועית וקשוב בה בעת לצרכי הקבוצות המוחלשות בחברה"

"סטודיו 28" מרכז בתוכו בצורה איכותית ומקצועית את כל מה שעיצוב גרפי מורכב ממנו. הוא  מהווה פלטפורמה, ראשונה מסוגה, שמאפשרת לסטודנטים לחוות את השטח מול לקוחות אמתיים ולהתנסות בפרויקטים פיזיים, שמישים בשטח תוך התמודדות עם דרישות פרקטיות, כלכליות אך יחד עם אלה בלתי מתפשרות ברמה העיצובית והקונספטואלית.

 

בסטודיו בונים קונספט, ממתגים, מעצבים ספרים, קטלוגים, מגזינים, אותיות ואריזות וכל תוצר גרפי אחר לפי דרישת הלקוח. כל סטודנט שלוקח חלק בסטודיו מקבל הזדמנות להעצים את חוזקותיו ולעבוד בצוות קריאטיבי. בשל אופיו הייחודי של  הסטודיו, מתאפשר לסטודנטים להתנסות בשטח ולצבור ניסיון מצד אחד, ומהצד השני מביא איתו הסטודיו  ראש פתוח ורענן, רעיונות חדשים ויצירתיות בתולית מקסימה- הרווח הוא לגמרי של שני הצדדים בכל תהליך.

 

עד כה התנסינו במספר פרויקטים עם דרישות מגוונות- מיתוג עבור אח"א- אגודת החרשים בישראל, עיצוב דפי למידה וירטואליים עבור נחל הקישון, עיצוב דוכן מכירות של עמותת "שווים", עיצוב עבור מותג Har – מבית הר יללת התנים ועוד..

 

לתיק העבודות של הסטודיו

 

 

הסטודיו אינו דומה לשום קורס או מסגרת לימודית אחרת. הפעילות שלו מדמה קליניקה ומקבילות לה מקובלות בפקולטות למשפטים ופסיכולוגיה. יוזם הסטודיו הוא שי גולן, מרכז לימודי עיצוב גרפי בלימודי החוץ, שהבין, מעבר לחלק החוויתי, את הצורך המקצועי האמתי בפרקטיקום עבור הסטודנטים. לאחר הניסיון הקצר שלנו הבנו שמדובר בהברקה שחייבת להפוך לחלק אינטגרלי מלימודי העיצוב הגרפי בלימודי חוץ.

 

נסטיה פייביש, מעצבת גרפית, מורה ומנהלת הסטודיו:

"אנחנו עובדים בגובה העיניים, תוך הקשבה ופתיחות למגוון רעיונות ואפשרויות שהסטודנטים מביאים איתם לכל פרויקט. התפקיד שלי הוא לכוון את הסטודנטים-המעצבים, מתוך הניסיון והידע שיש לי מהשטח, צאבל גם לאפשר להם לקבל ביקורת ולחוות תהליך אמיתי מול לקוח אמיתי. אין כאן אוירה של מרצה ותלמיד, אנחנו צוות. גם אני לומדת מהסטודנטים המון. הם גם ההשראה שלי, וזה הכוח הגדול של הסטודיו הזה בעיני".

 

עיצובים מתוך קטלוג Black Diamond

 

אחד הפרויקטים הבולטים והחשובים עליו עובדות בסטודיו הסטודנטיות-המעצבות: ענבר הלפרין, סתיו דרמון ואמאל שופאני, הוא פרויקט Black Diamond- תערוכת אמנים ומעצבי תכשיטים שתפתח בגלריה הראשית של מרכז האקדמי ויצו חיפה ב"רביעי לרביעי בארבע" (4.4.2017 – 16:00) ביוזמת המחלקה לעיצוב תכשיטים בלימודי החוץ. מטרת התערוכה לבטא את המחויבות לאמירה חברתית חזקת בתקופה הקשה שחווים היהודים יוצאי אתיופיה בתהליך הקליטה וההשתלבות שלהם בחברה הישראלית. היה זה טבעי ש"סטודיו 28" יהיה הסטודיו שיוביל את התפיסה העיצובית והמיתוג של התערוכה.

 

" השלב הראשון שטופל בסטודיו בתהליך מיתוג התערוכה היה עיצוב לוגו. האחריות שלנו כמעצבים גרפיים היא להעניק חוויה ויזואלית מדויקת מהתבוננות רגעית בלבד בלוגו. על מנת להגיע לרמת דיוק כזו, בנושא כל כך מורכב ורגיש, היה עלינו לחקור את הנושא על כל היבטיו, הן ברמת החוויה והן ברמת ההיסטוריה עוד לפני שנכנסנו להיבט החזותי. לאחר הבנת התוכן והמסרים של האמנים בתערוכה, פנינו למחקר ויזואלי והשראות מעולם התוכן הרלוונטי לעבודות האמנות שמוצגות בתערוכה.
הקונספט שהתגבש והתקבל פה אחד היה פרשנות גרפית של סדקים. סדק הינו סימבוליות צנועה אך חכמה ומדויקת שהתאימה לנושא מכמה היבטים:  פוליטי, חברתי וגאוגרפי. מהמקום זה- נולד הלוגו- שהיה בסיס גרפי לעיצוב מתקדם של הקטלוג ואלמנטים נלווים לתערוכה.